7 Najczęściej Popełnianych Błędów W Odżywianiu

błędy w odżywianiu

Z odżywianiem jest trochę tak, jak z oszczędzaniem – każdy jest ekspertem i ma wiedzę, co należy robić ale niewiele osób stosuje tę wiedzę w praktyce. I niemal każdy popełnia te same błędy. Wielu z moich klientów pyta mnie więc o magiczne sposoby na zrzucenie kilku kilogramów lub o super dietę, która pomoże zwiększyć efektywność organizmu. Prawda jest jednak taka, że żadna dieta-cud i żadne hurtowo czytane książki nam nie pomogą jeśli będziemy powtarzać wciąż podobne błędy i nie będziemy robić nic aby je wyeliminiwać.

Jeśli nie wiecie o jakich błędach mówię, to w ramach powtórki przypominam. jakie są nasze polskie grzechy główne w temacie odżywiania czyli to, na co należy zwracać szczególną uwagę i eliminować stopniowo z życia jeśli pracujecie nad zdrowymi nawykami żywieniowymi.

Najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez Polaków to:

  1. Nieregularność spożywania posiłków – niestety to jest najczęstszy błąd, optymalnie powinnismy jeść 3-5 posiłków o mniej więcej stałych porach. Liczba posiłków powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości i preferencji ale ważne jest aby jeść regularnie. No i dobrze jest pamiętać o tym aby ostatni posiłek zjeść min 2 godziny przed nocnym odpoczynkiem.
  2. Zbyt długie przerwy między posiłkami – punkt pośrednio związany z poprzednim. Zbyt długie przerwy powodują większą ochotę na podjadanie (a tu prym wiodą oczywiście produkty niezdrowe;) a także mogą doprowadzić do napadu wilczego głodu.
  3. Monotonia żywieniowa – mało urozmaicona dieta może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, pamiętaj o tym aby na Twoim talerzu znalazło się tygodniowo około 60 różnych produktów z różnych grup żywności – produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne, produkty mięsne, ryby, nasiona roślin strączkowych, jaja, tłuszcze, sporadycznie cukier i słodycze. 
  4. Nieprawidłowo skomponowany posiłek – prawidłowy, zbilansowany posiłek powinien zawierać  źródło białka (mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe), pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce oraz tłuszcze. 
  5. Brak kontroli nad jakością spożywanych codziennie posiłków  – czyli np. niesprawdzanie ich świeżości, nieczytanie etykiet i zamieszczonego tam składu, kupowanie żywności taniej, za to kiepskiej jakości i niezdrowej a także wysokoprzetworzonej.
  6. Za dużo soli – według norm nie powinnismy jeść więcej niż 6 g soli dziennie. Nadmiar soli powoduje wiele chorób, m.in : podwyższenie ciśnienia tętniczego, zwiększa ryzyko chorób sercowo – naczyniowych, zaburza również pracę nerek.
  7. Za dużo cukru – nadmierne spożycie cukru prowadzi do nadwagi i otyłości, sprzyja też rozwojowi cukrzycy. Rocznie zjadamy  ponad 44 kg cukru na osobę!  Cukier to nie tylko biały kryształ ale tzw. cukier dodany do produktów spożywczych w procesie produkcyjnym.

Jeśi popełniasz jeden lub kilka w tych błędów a chcesz prowadzić choć trochę zdrowszy tryb życia, to nie poprzesatwaj na przeczytaniu tylko podejmij działania i się ich trzymaj. Pamiętaj – celem nie jest perfekcja lecz progres.  Ważne aby dziś robić coś, czego nie robiliśmy tydzień temu (np.zjeść jabłko po obiedzie). A za tydzień zrobimy to, co teraz nawet nam nie przychodzi do głowy (np.wprowadzimy jeden dzień w tygodniu bez mięsa).

W żywieniu, podobnie jak w życiu nie ma cudów. Nie ma więc co na niego liczyć, tylko zacząć realizować strategię małych kroków i stopniowo wprowadzać dobre nawyki żywieniowe. Małe kroki i konsekwencja w działaniu to źródło sukcesu.

Bonusowo dorzucam listę kilku produktów, na które warto „mieć oko” ze względu na wysoką zawartość tłuszczu lub cukru:

  • Jogurt owocowy – mały jogurt owocowy zawiera 4 łyżeczki cukru, lepiej zastąpić jogurtem naturalnym ze świeżymi owocami lub łyżeczką miodu.
  • Gotowe sosy do sałatek (duża zawartość tłuszczu). 
  • Zbożowe gotowe  ciastka (duża zawartość tłuszczu i cukru).
  • Napoje typu wody smakowe, cola, gotowe soki (duża zawartość cukru).
  • Śmietanka, śmietana (duża zawartość tłuszczu). Jako zamiennik dobrze się sprawdza jogurt naturalny.
  • Suszone owoce (dużo wyższa kaloryczność w stosunku do świeżych owoców)

Powodzenia!

PS. Ah, i pamiętaj! Jesli chcesz schudnąć ale niczego nie zmienisz w sposobie odżywiania to efekty raczej nie przyjdą… 😉 #taktylkomowie