12 prostych nawyków, które możesz wdrożyć już dziś aby poczuć się lepiej

Dzisiejszy wpis zacznę od kilku liczb:

  • Aż u 90% Polaków występuje minimum 1 czynnik ryzyka zwiększający prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia. (m.in: podwyższony poziom cholesterolu, palenie tytoniu, mała aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie).
  • Aż 60% Polaków ma nadwagę lub otyłość.
  • Aż 56% Polaków jest nieaktywna fizycznie lub podejmuje aktywność jedynie okazjonalnie.

Jeśli należysz do jednej z grup wspomnianych powyżej, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno aby zacząć wprowadzać zmiany w swoje życie. Zmiany, które mogą ustrzec przed zawałem czy też nadwagą. I nie musisz od razu wykupywać karnetu na siłownię czy deklarować przygotowania do maratonu, zacznij od wdrażania w życie małych zmian, zbuduj dobre nawyki, tak, aby zostały z tobą na zawsze. To właśnie dzięki tym małym nawykom zmienisz na lepsze swoje życie.

12 pomysłów na dobry początek

Oto 12 pomysłów na dobry początek. Wybierz dla siebie kilka lub wszystkie, a sam zobaczysz, że proste kroki powtarzane regularnie tworzą niesamowite efekty.

#1

Rozmawiając przez telefon – spaceruj. Sam się zdziwisz ile kroków można przy tej okazji „zdobyć”. To jest tzw. aktywność spontaniczna. Lepiej się ruszać trochę przez cały dzień niż raz w tygodniu na godzinnym treningu.  Dla przypomnienia: Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje 10 000 kroków dziennie. Możesz to dość łatwo osiągnąć m.in.: dzięki parkowaniu nieco dalej, wysiadaniu jeden przystanek wcześniej czy też wybierając schody zamiast windy.

#2

Pij wodę. Spośród wielu napojów do wyboru zawsze decyduj się na wodę. W ten sposób unikniesz dodatkowych kcal, których w napojach kolorowych jest dużo.  Np. szklanka fanty – 90 kcal, szklanka coca- coli -100 kcal. Woda jest jedynym produktem, który ma 0 kcal, poza tym to absolutnie najlepszy napój do nawadniania organizmu.

#3

Jeśli w ciągu dnia wypijasz kilka herbat, zamień jedną z nich na herbatę zieloną.Herbata zielona ma wiele właściwości prozdrowotnych.

#4

Miej przy sobie zawsze butelkę wody. Zadbaj o to, aby w aucie czy na biurku zawsze mieć butelkę wody. Woda to Twój sprzymierzeniec –  odpowiednio nawodniony organizm nie będzie wysyłał sygnałów tj. ból głowy, brak koncentracji, senność. Nasz mózg składa się w ponad 80% z wody, potrzebuje jej do dobrego funkcjonowania.

#5

Miej pod ręką owoce – zjedzony „przy okazji” banan czy jabłko przybliży Cię do wykonania normy dziennej: 5 porcji owoców/ warzyw w ciągu dnia. Jeśli owoce bedą w zasięgu ręki, mimowolnie sięgniesz po nie, kiedy będzesz mieć ochotę na przekąskę w ciągu dnia.

#6

Jedz kolację na 2-3 godz przed pójściem spać. Zachowanie takiego odstępu pozwala na właściwy przebieg trawienia i dasz organizmowi odpowiednio dużo czasu.

#7

Wybieraj zawsze posiłki o konsystencji stałej. Płynne tj. koktajle, soki nie nasycą na długi okres czasu, bo są szybciej trawione i szybciej zaczniesz odczuwać głód.

#8

Urozamicaj jedzone pieczywo. Większość z nas jada głównie pieczywo pszenne. Warto jednak wprowadzać urozmaicenia. Pieczywo jasne pszenne urozmaicaj pieczywem razowym lub pszenno- żytnim. Instytut Żywności i Żywienia proponuje następujący udział pieczywa w codziennej diecie: 15% – pieczywo razowe, 20% – pieczywo pszenne, 65% – pieczywo pszenno-żytnie lub żytnie. Pieczywo z ciemnej mąki jest zaliczane do produktów tzw. prozdrowotnych, polecanych m.in. ze względu na niski indeks glikemiczny ( ok 50). WHO wobec rosnącego problemu otyłości zaleca spożywanie produktów, których indeks glikemiczny nie przekracza 7

#9

Jedz mniej a częściej. Twój mózg będzie wdzięczny – będzie Ci się lepiej pracowało 🙂 Mózg nie lubi gwałtownych skoków glukozy. Nie rób zbyt długich przerw między posiłkami. Idealnie jest jeść co 3-4 godziny. Oczywiście nie chodzi o to, aby jeść tak często duże posiłki. Ale przekąska typu owoc lub orzechy też się liczą w tej grze.

#10

Jedz orzechy. Zadbaj o to, aby w biurku, w schowku samochodowym była zawsze paczka orzechów. Orzechy – bez względu na rodzaj – to zawsze dobry pomysł na zdrową przekąskę. Ze względu na wysoką kaloryczność orzechów, zjadaj dziennie nie więcej niż jedną garść.

#11

Łącz ze sobą czynności i aktywnie spędzaj czas. Jeżeli lubisz słuchać audiobooków, podcastów – nie słuchaj ich w domu, wyjdź na spacer ze słuchawkami. Zanim się spostrzeżesz – zrobisz sporą część dziennego limitu kroków.

#12

Jeśli bierzesz pod uwagę włączenie codziennie aktywności – ćwicz rano, zanim Twój mózg zorientuje się co robisz 🙂 Rozciąganie czy przysiady nie wymagają dużego nakładu czasu a dodadzą Ci sporo energii.

Pamiętaj, że nic złego się nie stanie jeśli podczas swoich starań zjesz coś mniej zdrowego lub nie zrobisz dziennie 10 tys kroków. Nie przekreślaj swoich dotychczasowych starań – po prostu wróć do rytmu budowania swoich nawyków i ciesz się każdym sukcesem:)