Co jest gorsze: siedzący tryb życia czy zła dieta?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których zaczynamy się więcej ruszać jest chęć zgubienia nadbagażowych kilogramów. Ale są ludzie, którzy nie mają problemów z nadwagą i są mało aktywni fizycznie. Czy to oznacza, że nie są narażeni na problemy zdrowotne? Absolutnie nie – unikanie ruchu może nieść za sobą więcej negatywnych konsekwencji niż otyłość.

Siedzenie coraz częściej porównywane jest do palenia papierosów. Ale to nie oznacza, że osoby, które mają pracę siedzącą, muszą borykać się z problemami zdrowotnymi. Ważne aby wziąć sobie do serca kilka faktów udowodnionych przez naukowców i lekarzy  i dostosować się do ich rekomendacji.

Poniżej kilka faktów:

  • WHO uznała siedzący tryb życia za czwartą najważniejszą przyczynę przedwczesnych zgonów na świecie.
  • Naukowcy Cambridge University, na podstawie 12-letniej obserwacji z udziałem 334 tys Europejczyków, stwierdzili że siedzący tryb życia odpowiada za dwukrotnie większą liczbę zgonów niż otyłość.
  • Ciekawym przykładem na to, że ruch jest bardzo ważny są zawodnicy sumo: kiedy ćwiczą – są zdrowi, kiedy przestają – zaczynają chorować. Ich dieta jest wysokokaloryczna (od 5000 do 7000 kcal/ dziennie), jednocześnie bardzo ciężko ćwiczą. Mimo, że są uznawani za osoby otyłe – ich poziom glukozy, trójglicerydów i cholesterolu jest prawidłowy! Badania tomografii komputerowej potwierdzają, że japońscy zawodnicy mają znaczący udział masy mięśniowej. I właśnie muskulatura i regularne ćwiczenia chronią ich przed gromadzeniem się tkanki trzewnej, która powoduje ryzyko  cukrzycy typu 2 czy choroby układu krążenia. A to zmienia się, gdy zawodnicy sumo przestają ćwiczyć. Nie powinno się jednak wyciągać wniosków z tego przykładu, że nieważna jest prawidłowa masa ciała, bo w profilaktyce wielu chorób znaczenie ma i ruch i dieta.  Nie można więc odpuścić sobie aktywności fizycznej stosując zdrową dietę i na odwrót – dużo ćwiczyć i źle się odżywiać.
  • Dorośli powinni przeznaczyć minimum 150 min tygodniowo na aerobową  (czyli taką kiedy dochodzi do przyśpieszenia akcji serca i oddechu) aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności albo 75 min na aerobową aktywność o dużej intensywności (tj. pompki, brzuszki, skakanka, bieganie, rower, pływanie, marsze).
  • Jeśli wykonujesz pracę typowo siedzącą, zadbaj o to aby robić krótkie przerwy co 30- 45  min. Wystarczy jeśli w czasie tej przerwy przejdziesz się po korytarzu, wejdziesz do firmowej kuchni po wodę czy zrobisz kilka ćwiczeń rozciągających (adekwatnych do miejsca i ubioru)
  • Jeśli Twoja praca codziennie wiąże się z siedzeniem, wprowadź nawyk chodzenia po schodach zamiast używania windy, zostawienie samochodu trochę dalej niż pod samym biurem czy zrezygnowanie z autobusu chociaż na 1 przystanek przed celem.
  • Nie musisz od razu wykupować karnetu na siłownię i zapisywać się na specjalne sportowe zajęcia. Spacery, marsze, jazda na rowerze – nie wymagają zapisów i dodatkowych środków na karnet, a dostarczają solidnej dawki aktywności fizycznej.

Ruch jest tak samo ważny jak dieta

Podsumowując –  ruch jest tak samo ważny jak dieta. Z pożywieniem przyjmujemy energię, przez ruch ją wydatkujemy. Powinniśmy te dwie rzeczy zrównoważyć (tzn. równoważyć bilans energetyczny). Ruch jest nam potrzebny aby zapewnić organizmowi właściwy przebieg procesów metabolicznych, poprawić krążenie, funkcje poznawcze, natomiast zła dieta może doprowadzić do otyłości a ta spowodować szereg powikłań.

 

22 udowodnione korzyści z ruchu