Czym zastąpić cukier w diecie?

 

cukier, dieta, zamienniki cukru

We wszystkich zaleceniach dotyczących zdrowego żywienia cukier jest uznawany za zło. Cukier i słodycze mają wysoką wartość kaloryczną. I nie jest tajemnicą, że są wrogiem szczupłej sylwetki. Ma to szczególne znaczenie w pracy handlowca, kiedy spędza się długie godziny za kierownicą, bez możliwości ruchu. Często dopada nas wtedy głód lub „ochota na słodkie”a sięgnięcie po batona lub cukierki jest najprostszym rozwiązaniem. 

Niestety ich nadmierne spożycie wiąże się z ryzykiem rozwoju otyłości, cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, raka trzustki i sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. 

Pamiętaj, że cukier to nie tylko cukier w postaci białych kryształków w cukierniczce, jest jeszcze wiele innych jego postaci – laktoza, syrop glukozowy, syrop glukozowo- fruktozowy, syrop klonowy, słód kukurydziany – wszystkie te surowce to produkty, których powinniśmy unikać tak samo jak cukru. 

Ci z Was, którzy próbowali całkowicie wyeliminować cukier ze swojej diety, wiedzą że to nie jest proste. Pomocne w tym procesie mogą być zamienniki cukru, które pozwolą stopniowo wychodzić ze „słodkiego nałogu”. Zamienniki cukru to produkty, które dostarczą słodki smak bez negatywnych skutków zdrowotnych. 

Najpopularniejsze zamienniki tradycyjnego cukru białego:

Cukier trzcinowy i cukier brązowy  – to nie są dobre zamienniki. To zwykła sacharoza zabarwiona karmelem. 

Miód – dużym plusem tego zamiennika jest naturalne pochodzenie i właściwości prozdrowotne ( działanie przeciwzapalne, wspieranie układu odpornościowego). Czy zamiana cukru na miód będzie korzystna dla nas zależy ile tego miodu będziemy spożywać. Miód dostarczy nam mniej kcal w porównaniu do cukru ( sacharozy). 

100 g cukru – 400 kcal

100 g miodu – 320 kcal 

Podsumowując: miód tak, ale nie w nadmiarze. 

Erytrol – to zamiennik, którego największą zaletą jest 0 kcal, ale wadą to intensywność słodzące jest słaba ( czyli trzeba go użyć więcej niż cukru, aby poczuć słodki smak). Poza tym zbyt wysokie spożycie erytrolu jest niekorzystne dla zdrowia – powoduje zaburzenia żołądkowo – jelitowe. 

Ksylitol – plusem tego zamiennika jest niższa kaloryczność niż cukru: 

100 g cukru – 400 kcal

100 g ksylitolu – 240 kcal

Oraz to, że ma wysoką intensywność słodzącą, czyli nie ma potrzeby stosowania go w dużej ilości aby uzyskać słodki smak potrawy.