Trzy Najlepsze Diety

Dziś przedstawiam ranking najlepszych diet. Zanim jednak do niego przejdziemy, doprecyzuję – dieta jest tu rozumiana jako wybór spożywanych produktów, proszę więc nie mylić ich z dietą odchudzającą (tu podstawową zasadą jest ujemny bilans kaloryczny). Spośród wszystkich, znanych mniej lub bardziej diet, eksperci z dziedziny medycyny i dietetyki, w roku 2019 najwyżej ocenili następujące:

  1. Dieta śródziemnomorska
  2. Dieta DASH
  3. Dieta fleksitariańska

Dieta śródziemnomorska

Została królową diet ponieważ według wyników badań naukowych pomaga ona w wydłużeniu życia i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. To właśnie ta dieta sprawia, że mieszkańcy południowych Włoch i Krety są najzdrowsi i żyją najdłużej w Europie. Jake są założenia  diety śródziemnomorskiej?  

  • duże spożycie warzyw i owoców, produktów zbożowych, ryb, jogurtów, serów i orzechów
  • mało mięsa i cukru
  • dominujący tłuszcz: oliwa z oliwek 
  • dużo czosnku i ziół  do przyprawiania potraw
  • brak:  zwyczaju smarowania pieczywa oraz stosowania zasmażki z mąki czy śmietany do zupy

Dieta DASH 

została doceniona za skuteczność w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia, obniżania cholesterolu, zmniejszenia ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób sercowo- naczyniowych.

Dieta DASH zawiera dużo warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych i, co jest z tym związane, dużo błonnika, wapnia, potasu i magnezu, ma obniżoną zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczu ogółem i cholesterolu. W tej diecie preferuje się pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby i drób, orzechy, ogranicza się spożycie czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier.

Dieta fleksitariańska 

fleksitarianizm to elastyczny wegetarianizm. Jego zwolennicy głoszą, że nie trzeba całkowicie eliminować mięsa ze swojej diety aby osiągnąć korzyści zdrowotne związane z wegetarianizmem. Dieta ta została doceniona za ograniczenie spożycia mięsa i jego przetworów. 

Wszystkie diety docenione przez ekspertów łączy większe spożycie owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa oraz ograniczenie spożycia cukru. Jest to duża wskazówka co do tego jak budować swoją dietę i jakie produkty spożywać, aby móc świadomie budować zdrowy styl życia. Warto wykorzystać wiedzę i doświadczenie ekspertów i zacząć stosować główne założenia jednej z powyższych diet.